METODA WTRYSKU W PRZETWÓRSTWIE TWORZYW SZTUCZNYCH

METODA WTRYSKU W PRZETWÓRSTWIE TWORZYW SZTUCZNYCH

Metoda formowania wtryskowego to jedna z najbardziej powszechnych technologii, wykorzystywanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Najprościej – polega ona na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do formy, gdzie przetwarza się w wypraskę.

 

Technologia wtrysku swoje początki ma w końcu XIX wieku kiedy to wynaleziono specjalną maszynę tłokową, która umożliwiła tego rodzaju produkcję. W 1955 roku powstała pierwsza wtryskarka ślimakowa, którą wykorzystujemy po dzień dzisiejszy, a jej wynalazcą był R. Beck. Od tego czasu rozwój technologii wtryskowej bardzo postępuje i idzie w kierunku udoskonalania urządzeń w celu osiągnięcia jeszcze większej wydajności. Formowanie wtryskowe z tworzyw sztucznych jest obecnie jedną z najbardziej wydajnych oraz najczęściej wybieranych metod produkcji skomplikowanych i estetycznych elementów z termoplastycznych tworzyw. Chętnie korzystają z niej producenci nie tylko zabawek dla dzieci i sprzętu medycznego, ale też podzespołów dla branży motoryzacyjnej, lotniczej czy też przemysłowej. Mechanizm powstawania detalu w wyniku formowania wtryskowego nie jest bardzo wymagający. Technika ta polega na wtłaczaniu przy pomocy urządzenia nazywanego wtryskarką plastycznego, ciepłego tworzywa sztucznego do formy, natomiast w niej tworzywo ostyga i tworzy tzw. wypraskę.

 

Etapy powstawania wyprasek

  • ogrzewanie i upłynnianie tworzywa, które początkowo ma formę granulatu
  • wtrysk już upłynnionego granulatu do formy
  • studzenie formy w odpowiedniej temperaturze
  • otwarcie i opróżnienie formy

 

Profesjonalne usługi z zakresu przetwarzania tworzyw sztucznych metodą wtryskiwania znajdziemy w ofercie firmy Sulitech (https://sulitech.pl/).

Title